Jak zrobić fajny dywan?

Co robimy, gdy urządzamy nowe mieszkanie i nie możemy znaleźć odpowiedniego dywanu, poduszki czy innego dodatku? Ja też tak miałam w kwestii dywanu, więc postanowiłam go sobie sama zrobić.

Robienie takich dużych projektów wiąże się z tym, że musimy wrzucić na druty albo szydełko całkiem spory ciężar, który sukcesywnie rośnie. I wprawdzie robiąc na grubych drutach szybko nam przybywa, ale cała robótka robi się coraz cięższa. Dlatego tym, które mają problem z udźwignięciem tego ciężaru, polecam wyroby składane, czyli robione w częściach, które są potem łączone. A dla bardziej doświadczonych – wyroby w jednym kawałku. I jedne i drugie sprawiają niesamowitą radość, gdy są gotowe i stają się ozdobą naszego mieszkania.

Wbrew pozorom dywan mogą też zrobić całkiem niedoświadczone dziewiarki. Z reguły nie są to – technicznie patrząc – trudne wyroby. Z reguły używane są jeden albo dwa ściegi, jeden kolor. Największą trudność stanowi przyrastający ciężar wyrobu. Często jest to kilka kilogramów trzymanych na drutach lub – przy robótce szydełkowej – bezpośrednio w ręku. Sama wolę robić na drutach. A można sobie wydziergać nawet najbardziej szalony pomysł, jest bardzo duży dostęp kolorowych sznurków, a i możliwości łączenia ich są praktycznie nieograniczone.

Ja z reguły robię dywany ściegiem prostym, klasycznym. Same oczka prawe, chociaż brzegi robię naprzemiennie rzędami oczek prawych i lewych. Wtedy brzegi się nie zwijają, stanowią ładne wykończenie robótki. Dywany najlepiej robić ze sznurków bawełnianych, gdy nie są za duże, mogą być czyszczone, jak każda inna rzecz, czyli w pralce. Nie kurczą się, nie tracą kolorów, po wysuszeniu mogą wrócić na podłogę. Polecam robienie dywanów ze sznurków 3 albo 5 mm. Robienie takiego dzieła ze sznurka 9 mm wymaga już większej sprawności manualnej i jest po prostu bardzo męczące (bolą palce i ręce). Istnieją dwie szkoły, czy sznurek ma mieć sztuczny wkład w środku czy nie. Ja robiłam dywany i z jednego i z drugiego i nie zauważyłam różnicy. Im grubszy sznurek i mniejsze szydełko/druty tym dywan będzie sztywniejszy. W standardowych wykonaniach korzystam z drutów nr 10-12, albo szydełka 8-10. Z motka sznurka 5 mm, który ma 100 metrów długości wyjdzie kwadrat o rozmiarach ca 45/45 cm.

5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirka
Mirka
3 lat temu

Chyba się skuszę na taki dywanik☺️

Marek
3 lat temu

Piękne takie dywany 🙂 Pytanie czy nadają się do prania?

Maria
Maria
2 lat temu

Dzień dobry. 🙂
Myślę poważnie o zrobieniu takiego dywanu do swojego domu, ale mam rozterkę co do koloru. Chciałam aby dywan był melanżowy, ale nie mogę znaleźć takiego sznurka w pasującym mi odcieniu. Dlatego pomyślałam o zrobieniu dywanu z 2 sznurków. Niestety, nie jestem bardzo doświadczona w takich robótkach i nie wiem czy to jest wykonalne..
Byłabym bardzo wdzięczna za radę – domyślam się, że przy nabieraniu 2 sznurków powinny być cieńsze niż 5 mm, tylko jakiej grubości najlepiej? I czy nadal dobre będą druty 10-12?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Maria
Maria
2 lat temu
Reply to  madobo

Zatem będę dalej szukać odpowiedniego sznurka. Podpytam bezpośrednio u producentów.
Bardzo dziękuję! ☺️

7
0
Would love your thoughts, please comment.x